מידע בלחיצת כפתור - יתרונות וחסרונות

  • PDF

כמות המידע הנמצאת היום בהישג יד נדמית אין-סופית. מחשב נייד או נייח זמינים עבורנו רוב הזמן, ובמכשיר הטלפון החכם המצוי בידנו תמיד, מרוכז כל המידע. גם המידע הפרטי שלנו, כגון מספרי טלפון, תמונות, מועדי פגישות, רשימת משימות ועדכונים תמידיים בדבר מיילים והודעות ברשתות חברתיות; וגם מידע גלובלי, כגון מנועי חיפוש, מכשיר ג'י פי אס המביא אותנו תמיד לכל מקום ואף תרגום-מכונָה שאינו מדויק כלל, אך נותן מושג כללי לגבי האמור בטקסטים שקודם לא יכולנו להבין מהם דבר.

התוצאות נפלאות ובה בעת הרות אסון: מצד אחד, מעולם לא היה מידע רב כל כך נגיש וזמין כל כך. לצמאי הדעת, לעובדים בתחום המידע ולחובבי הרכילות זוהי אפשרות מופלאה שגם חוסכת זמן וטרחה ונוחה להפליא. מצד אחר, אנו הופכים יותר ויותר עצלי חשיבה. בגלל נגישות המידע אנו מפעילים הרבה פחות את הזיכרון ויכולות נוספות, כגון היכולת לחבר ולצרף פרטי מידע בראשנו, או התמצאות במרחב.

ברור לכול שלא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. אך אסור לנו להשתעבד כליל למידע בלחיצת כפתור. עלינו להמשיך ולהשתמש בשיטות הישנות: להתייעץ עם חברים (בשר ודם ולא רק וירטואליים), לאמן את הזיכרון, לנסות לדלות מידע ממוחנו ואפילו להגיע למקומות שונים ללא הדרכה ממוכנת. רק השילוב בין מידע ממוכן למידע ממקור אנושי ימנע ניוון מחשבתי ויביא להתקדמות בחשיבה, בשימוש במידע וגם במערכת היחסים שלנו עם הסובבים אותנו.